#108

Josef Šíma
(1891 – 1971)

Svěcení a znesvěcení lásky

Josef Šíma (1891–1971)
Josef Šíma (1891–1971)
Josef Šíma (1891–1971)
Josef Šíma (1891–1971)
Josef Šíma (1891–1971)
#108

Josef Šíma
(1891 – 1971)

Svěcení a znesvěcení lásky

Mimořádná aukce / Kresba
No limits
441 zobrazení
Not sold
170 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
26. 5. 2023 18:00

Basic info

signatura
Signováno PD, znovu u dedikace pod kresbou
technika
Komb. tech. (lavírovaný akvarel, kvaš, tuš) na papíře
rozměry
22x24,5 ve výřezu pasparty, rám 45,5x47 cm
rám
Rám, pasparta, sklo
zachovalost
Perfektní
rok
kolem r. 1960
popis
Český malíř, patřící k významným osobnostem evropského moderního malířství. Vzhledem k téměř 50letému pobytu v Paříži je někdy považován za malíře francouzského. Se svou rodnou zemí udržoval trvalý kontakt. Šíma měl blízko k surrealismu, zaměřoval se však více na symbolický rozměr obrazu, v pozdním období dospěl k světelným abstraktním malbám, někdy srovnávaným s obrazy Marka Rothka. Nabízená mimořádně působivá práce je z autorova vyzrálého, velice kvalitního poválečného období. Kresba má v malířově tvorbě neopominutelné místo, a zvláště pak v posledním desetiletí Šímova života se vyznačovala výsostnou suverenitou výtvarného přednesu a neobyčejnou duchovní hloubkou.
další info
Certifikát autenticity OriginalArte

About

Svěcení a znesvěcení lásky

Author

Josef Šíma, často známý i jako Joseph Sima (19. března 1891, Jaroměř – 24. července 1971, Paříž), byl významným českým malířem evropského moderního malířství. I když v Paříži prožil téměř 50 let, s Českem si udržoval pevný vztah. Byl blízko k surrealismu, ale zaměřoval se více na symbolický rozměr obrazu. Ve svém pozdním období vytvořil světelné abstraktní obrazy, které jsou často srovnávány s díly Marka Rothka.

Narodil se v rodině výtvarníků v Jaroměři. Jeho dědeček byl sochař a kameník, zatímco otec učil kreslení na řemeslnické škole a měl zálibu v národopisu. Po maturitě v roce 1909 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a později na Akademii výtvarných umění v Praze. Přestože jeho zájem o výtvarné umění byl silný, krátce studoval i pozemní stavitelství na brněnské technice, což bylo inspirováno jeho zájmem o technický pokrok a literaturu Julese Verna.

Jeho vzdělání však bylo přerušeno první světovou válkou. Sloužil v Haliči, kde byl zraněn, a později byl převelen na italskou frontu. Po válce se vrátil do Brna, kde se zapojil do místního kulturního života a spoluzakládal Klub výtvarných umělců Aleš. V Brně se také připojil k umělecké skupině Devětsil.

V roce 1920 Šíma odešel do Francie, kde zpočátku pracoval jako kreslič vitráží. Po krátkém období v Baskicku se přestěhoval do Paříže, kde se setkal s mnoha význačnými osobnostmi uměleckého světa. Oženil se s Louise-Denise Germainovou a začal se věnovat kreslení a malbě. Získal inspiraci od francouzských básníků, s nimiž často spolupracoval na různých projektech.

I když žil ve Francii, Šíma nikdy neztratil kontakt s Českem. Udržoval vztahy s českými umělci a často se účastnil uměleckých výstav v Československu. Během druhé světové války se zapojil do odbojové činnosti ve Francii. Po válce se stal poradcem pro kulturní záležitosti na československém velvyslanectví v Paříži.

You might also like

Explore more items from this selection, guaranteed to stimulate your senses and spark your imagination.
Show the entire selection