Basic info
signatura | signováno vpravo dole |
technika | Olej na plátně |
rozměry | 53x81 cm |
rám | Řezaný rám - mimořádná práce (Jindřich Eck) |
zachovalost | Stav dobrý |
rok | 1930 |
popis | Po návratu z první světové války složil zkoušky na pražskou Akademii výtvarných umění tak úspěšně, že byl přijat přímo do mistrovské školy Vojtěcha Hynaise; roku 1920 přešel k Vratislavu Nechlebovi. Od roku 1924 byl členem Jednoty výtvarných umělců a koncem 30. let jejím předsedou. V meziválečném období platil za nejvyhledávanějšího pražského portrétistu. Později se věnoval také grafice a krajinomalbě. Svými díly je zastoupen v Národní galerii, regionálních galeriích i v četných soukromých sbírkách. Nabízený obraz je jedním z vrcholů malířovy tvorby a patří mezi díla vysoké galerijní hodnoty. |
další info | Autenticitu díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař |
About
Noční život v parku
Author
Jaroslav Malínský se narodil 12. května 1897 v Praze. Byl to český akademický malíř, který se věnoval především portrétní tvorbě a krajinomalbě.
Své umělecké sklony k grafice a malbě projevoval již od mládí, věnoval se přípravnému studiu grafiky od svých 14 let. Po návratu z první světové války úspěšně složil zkoušky na pražskou Akademii výtvarných umění. Na akademii byl přijat přímo do mistrovské školy Vojtěcha Hynaise, kde později přešel k Vratislavu Nechlebovi. Malínský byl fascinován malbami holandských mistrů 17. století, což ovlivnilo jeho umělecký styl.
Po absolvování akademie v roce 1923 podnikl několik studijních cest do různých evropských zemí, včetně Paříže, Itálie, Jugoslávie, Španělska a Maroka. V meziválečném období byl považován za nejvyhledávanějšího pražského portrétistu, a to díky svému talentu a dovednostem.
Po roce 1945, kvůli svým politickým názorům, upadl Jaroslav Malínský v nemilost a o portrétní tvorbu nebyl zájem. V té době se začal věnovat grafice a krajinomalbě. Jeho samostatná výstava v roce 1976 s názvem "Krajina v díle Jaroslava Malínského" se stala senzací a přinesla mu pozornost i v pozdním věku.
Jaroslav Malínský zemřel 26. dubna 1979 v Praze. Nakonec byl jmenován zasloužilým umělcem za svůj významný přínos výtvarnému umění.