#364

Jaroslav Šerých
(1928 – 2014)

V hloubi duše

Jaroslav Šerých  (1928 - 2014) - V hloubi duše
#364

Jaroslav Šerých
(1928 – 2014)

V hloubi duše

1 limit
32 zobrazení
Actual price
5 000 Kč
Starting price: 5 000 Kč
Login to limit

Basic info

datace autora
1928 - 2014

About

lept | 1967 | 41,1 x 28,5 cm | sign. PD J. Šerých | č. 39/80

Author

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. Byl významným českým malířem, grafikem a ilustrátorem, jehož umělecká kariéra se rozvíjela na české i mezinárodní umělecké scéně od 50. let 20. století.

Studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a Střední výtvarné škole v Turnově v letech 1946 až 1950. Následně pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Vlastimila Rady a Vladimíra Pukla v letech 1950 až 1957. Poté absolvoval aspiranturu u profesora Vladimíra Silovského.

Šerýchova tvorba zahrnovala monumentální malbu, které se věnoval od samých počátků své umělecké dráhy. Rovněž byl vášnivým grafikem, zejména mědiryty suchou jehlou a lepty. Později se věnoval především litografii, která skvěle vyhovovala jeho kreslířským schopnostem. Ilustroval mnoho literárních děl českého i světového písemnictví, a to jak pro dospělé, tak i pro děti, včetně běžných i bibliofilských vydání.

Jaroslav Šerých byl členem několika uměleckých sdružení, mezi která patřily SČUG Hollar od roku 1957, umělecká skupina M 57 od roku 1958 a Umělecká beseda od roku 2004. Jeho přínos českému výtvarnému umění zahrnoval nejen vlastní tvorbu, ale i účast na uměleckých diskusích a sdruženích, kde měl příležitost ovlivnit a formovat uměleckou scénu své doby.

Zemřel 23. března 2014 v Praze.

You might also like

Show the entire selection